Несвоєчасні нотатки до звернення ВГО UNIMA – Україна,  з приводу нового Закону  про контрактну систему,  яке так і не було почутим на з’їзді НСТДУ.

       В театрах України вперто і явно вибудовується тоталітарна систему влади.   

Цим законом просто знищується інститут головного режисера. Тепер багато театрів вже взагалі не мають цієї посади, посади людини, яка формує творче обличчя театру. (Колись його призначалось наказом міністра культури.)

       Навіщо це? Заради двох – трьох особистостей,які поєднали ці посади в національних столичних театрах? Але ж абсолютна більшість театрів знаходиться не в столиці! І найуспішніші з них,  як раз мають  схему з двох керівників:директор і головний режисер.

      Директор і режисер в театрі є діалектичними опонентами.

Директор відстоює економічні позиції театру, головний режисер - позиції творчі. У боротьбі і єднанні їх позицій, знаходженні єдино можливого компромісу, і був великий сенс.

       Навіщо вносити безлад в театри, які показують стабільну роботу по всіх напрямках – і творчих, і економічних, де адміністративна і творча частини театру органічно співіснують, забезпечуючи театру лідируючі позиції? Організм театру тендітний. Порушити, розвалити те, що створювалося десятиліттями дуже легко.

        Прихід людини творчої до абсолютного керівництва  може легко призвести до складної економічної ситуації. Прихід  до одноособової влади адміністратора – призведе до руйнації творчого обличчя театру, уніфікації репертуару, здачі творчих позицій.  

       Лялькарі України глибоко обурені тією безглуздою реформою в галузі театру, яка зараз відбувається  без врахування специфіки різних видів театральної діяльності, без врахування специфічних умов театральних закладів комунальної власності – обласних і міських театрів ляльок, без огляду на Закон про місцеве самоврядування і статус місцевих і обласних театрів, як комунальних закладів.

          Складається враження, що у столиці  живуть в іншій реальності,  а про життя за її межами не мають жодної уяви, і не хочуть мати, бо з жодним діючим  директором обласного театру ляльок чи режисером, розробники закону не радились.

          Закон порушує фундаментальний принцип існування здорового творчого колективу, сіє розбрат і недовіру, руйнує творчу атмосферу.  Театр це сім’я, а не збіговисько випадкових людей, «врємєнщиків», які прийшли на рік – два. І не може таким бути по суті своїй.

          Хороші актори виховуються роками, своє обличчя театр створює роками стабільної наполегливої роботи. У обласних театрах ляльок в діючому репертуарі близько 50 назв, які показуються за сезон. Великий репертуар - це  життєва необхідність для  театру у місті з населенням до 300 тисяч, гарантія стабільної роботи. Творчий склад у 14 – 18 акторів, які  тримають весь цей репертуар, працюють для дітей не тільки обласного центру, а  всієї області, випускаючи на рік ще й 4 - 6 нових постановок.   Зайвих людей у творчому складі немає. Якщо така проблема існує для національних та інших столичних державних театрів, то її конкретно і потрібно вирішувати.

            В обласних театрах ляльок  кожен актор на вагу золота, в репертуарному листі кожного – десятки вистав діючого репертуару. Втрата  чи заміна  навіть одного актора призводить до суттєвих складнощів в роботі. І так у абсолютної більшості театрів ляльок України.

        Зараз розпочато театральні сезони. Які можуть бути конкурси? Процедура його проведення виписана так, що це може паралізувати роботу театру.  Вже зараз, щоб взяти актора на роботу, потрібно оголошувати конкурс. А якщо актор потрібен терміново?

          Є і болючий моральний аспект. Основний кістяк творчого складу театрів ляльок  пережив лихі 90 – ті, у злиднях, по пів року без зарплати, вони на своєму горбові, не шкодуючи здоровя, зберегли репертуар, вони вистояли, коли всі «нормальні» розбіглися по базарах заробляти гроші. Актори народжували і піднімали дітей, допомагаючи один - одному, а ще саме в цей час вони створили нове обличчя українського театру ляльок. Вони, без допомоги держави,  пробились на десятки зарубіжних міжнародних фестивалів, отримали найвищі нагороди і визнання за кордоном, їх мистецтво торувало свою частинку шляху до Європи.                                            

          Лялькарі України, без наказів згори, почали будувати українську самосвідомість у душах підростаючих поколінь. З театром ляльок, з народною казкою, мовою,  у свідомість маленької людини приходить поняття  Батьківщина. Складається враження, що цього не усвідомлюють можновладці, думаючи, що театр ляльок – тільки весела забавка. Інакше чому б це до 25 річниці Незалежності України  ЖОДНОГО діяча театру ляльок України не було відзначено державними нагородами. Багато блискучих акторів вже й посивіли, так і не дочекавшись звань.

Вони і зараз на висоті. І цих людей, які гідно тримають репертуар театру, передають свою майстерність молодим акторам, ще й всіх скопом виставляти на конкурс??? 

           І ще: як цей Закон взагалі відповідає Закону про місцеве самоврядування?

Обласний театр ляльок – це комунальний заклад,  власність області. Умови його  роботи кардинально відрізняються від столичних. Навантаження на акторів і на весь колектив надвисоке. Життєво необхідна стабільність і творча атмосфера.

           Цей закон, скоріш за все, є актуальним  для державних та національних театрів з роздутими штатами, які фінансуються з державного бюджету. Закон зовсім не враховує специфіки роботи обласних і міських театрів ляльок, для яких він абсолютно безглуздий.

          Дія цього закону що до конкурсу акторів театрів ляльок  комунальної форми власності має бути призупинена.

          Має бути відмінено додатковий статус «художнього керівника» для директорів театрів ляльок обласного та міського підпорядкування. Це знищує інститут головного режисера, і надає людям   з освітою культпрацівника, економіста чи будівельника, право визначати творчий напрямок театру. Таке поєднання може бути тільки виключенням з правил, і передбачене окремим доповненням до закону. 

 

Пропоную обговорити, виробити спільний документ, підписати всім театральним колективам, і направити у відповідні комітети Верховної Ради, та народним депутатам.

 

 

С.Брижань

0
0
0
s2sdefault

Віправити публікацію

Відішліть ваші публікації на електронну адресу unima.ua@gmail.com. Після розгляду, ми розмістимо їх в цьому розділі.

Останні публікації